Muzeum Regionalne w Brzezinach
ul. Piłsudskiego 49
95-060 Brzeziny
tel. 46 874 33 82
e-mail: muzeum.brzeziny@neostrada.pl
www.muzeumbrzeziny.pl
Dyrektor muzeum: Paweł Zybała
Muzeum powstało w 1972 roku z inicjatywy członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brzezińskiej. Członkowie Towarzystwa już od 1965 r. rozpoczęli akcję zbierania eksponatów i dokumentów historycznych, tworząc zalążek muzealnych zbiorów. Twórcą i wieloletnim dyrektorem placówki była etnograf pani Elżbieta Putyńska, potem muzeum kierował historyk Jerzy Kołodziej.
Siedziba Muzeum mieści się w pałacyku neogotyckim – niewątpliwie najciekawszym budynku niesakralnym w Brzezinach.
Szczególne miejsce w kolekcji muzealnej zajmują zabytki związane z tradycyjnym rzemiosłem jakim w Brzezinach było krawiectwo. Zgromadzono tu liczne egzemplarze maszyn do szycia z XIX i początków XX wieku oraz dawnych żelazek krawieckich: blokowych, węglowych z kominem i bez, na duszę, mosiężnych i żeliwnych, gazowych, na paliwo płynne, elektrycznych z użyciem miki i spirali, a także tzw. prasulce i nożyce krawieckie.
W zbiorach muzeum znajduje się także bogata ikonografia i unikalne muzealia pozwolą wniknąć w specyfikę wielonarodowościowego miasteczka, w którym niemal każdy żył z krawiectwa.
Ponadto utworzona wystawa „Zaginione miasto” zapozna zwiedzających nie tylko z legendą o dawnych Brzezinach – „Małym Krakowie”, ale i uświadomi, dlaczego brzezińskie probostwo było godną posadą dla najwybitniejszego pisarza polskiego renesansu: Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Miłośnicy folkloru przekonają się, że oryginalny brzeziński strój ludowy nie ustępował urodą opoczyńskiemu, a sprzęty z chłopskiej izby wciąż zachęcają do ich użycia.
Muzeum warto odwiedzić również dlatego, że w pięknym neogotyckim pałacyku – siedzibie placówki - urodził się Zbigniew Zamachowski. To dzięki Niemu scena plenerowa brzezińskiego muzeum co roku gości wybitnych artystów na pełnych uroku, kameralnych koncertach.
Oprócz wystaw stałych, w muzeum prezentowane są wystawy czasowe. Ponadto w ciągu roku organizowane są warsztaty artystyczne i imprezy okolicznościowe.
Muzeum jest czynne:
poniedziałek-piątek: 8.00 - 16.00
sobota-niedziela: 11.00 - 17.00