Zapowiedzi
Wernisaż w 130. rocznicę pierwszego wydania Ogniem i mieczem

NIeco ponad 130 lat temu w Warszawie "Drukiem Władysława Szulca i S-ki" ukazała się pierwsza część Sienkiewiczowskiej Trylogii - "Ogniem i mieczem". NIkt się wtedy zapewne nie spodziewał, jak wielką rolę odegrają te powieści w kształtowaniu paradygmatu polskości.
"Gdyby historia literatury przyjęła jako kryterium wpływ sztuki na ludzi, Sienkiewicz (ten demon, ta katastrofa naszego rozumu, ten szkodnik) powinien by zajmować w niej pięć razy więcej miejsca niż Mickiewicz. Któż czytał Mickiewicza z własnej i nieprzymuszonej woli, któż znał Słowackiego? Krasiński, Przybyszewski, Wyspiański... byłoż to coś więcej niż literatura narzucana, literatura wmuszana? Lecz Sienkiewicz to wino, którym rzeczywiście upajaliśmy się i tu serca nasze biły..."
Powyższe słowa to wyznanie Gombrowicza, pisarza, który z anachronizmem Sienkiewiczowskiego paradygmatu polskości zawzięcie walczył, chyba bezowocnie...
Jubileusz pierwszego wydania "Ogniem i mieczem" uczciło Muzeum Narodowe w Kielcach, a dokładnie oddział tej instytucji - Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, wspaniałą wystawą przybliżającą historię Trylogii i jej obecność w świadomości społecznej od momentu powstania po współczesność. Teraz tę wystawę mamy zaszczyt gościć w naszym muzeum.
Serdecznie zapraszamy !
Wernisaż w Muzeum Regionalnym w Brzezinach 12 kwietnia br. godz. 16.00.