Wiadomości

Kościół filialny Świętej Anny w Brzezinach

calendar 19-04-2013
Kościół filialny Świętej Anny w Brzezinach

18 kwietnia w kaplicy pw. św. Karola Boromeusza w łowickim muzeum podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Zabytek Zadbany”.

 

W kategorii specjalnej „Architektura i konstrukcje drewniane” laureatem został kościół filialny Świętej Anny w Brzezinach będący własnością Parafii Rzymskokatolickiej Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach. Jest to drewniany kościół z 1719 roku z fundacji mieszczanina Stanisława Bujakiewicza, z zachowaniem starszej, murowanej kaplicy z 1616 roku.

 

W roku 2004 staraniem Społecznego Komitetu Odnowy Kościoła Świętej Anny w Brzezinach rozpoczęły się działania ratownicze. Szczególne zaangażowanie społeczności lokalnej doprowadziło do uratowania zagrożonego zabytku. Prowadzone prace zostały poprzedzone zrealizowaniem programu badawczego obiektu. Sporządzono szczegółową inwentaryzację, przeprowadzono badania architektoniczne, badania na obecność warstw malarskich. Realizowane prace budowlane i konserwatorskie wysokiej jakości doprowadziły do utrzymania zabytkowej substancji o bardzo dużym stopniu autentyczności. Kościół ten został nagrodzony za prace konserwatorskie przeprowadzone ze starannym rozpoznaniem obiektu i z zachowaniem w dużym stopniu autentyzmu substancji zabytkowej. Z rąk Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Żuchowskiego oraz Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Pauliny Florjanowicz nagrodę odebrali ks. Bogumił Walczak - proboszcz parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach i Andrzej Cieślik ze Społecznego Komitetu Odnowy Kościoła św. Anny w Brzezinach. „Proszę nie przeszkadzajcie nam, gdyż sprawy formalne zabierają nam tyle energii i tyle czasu, że sprawy merytoryczne, utarczki z wykonawcami czy też zakupy materiałów są już niczym” - powiedział Andrzej Cieślik po odbiorze nagrody. Odbierającym nagrodę w kategorii „Architektura i konstrukcje drewniane” towarzyszył z-ca burmistrza Roman Sasin, który z tego miejsca podziękował marszałkowi województwa łódzkiego za odebraną kilka godzin wcześniej honorową nagrodę za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w wojewódzkim w 2012 roku za zrealizowanie projektu pn. „Rewitalizacja Centrum miasta Brzeziny- etap 1” wręczając specjalnie wybite medale związane z rewitalizacją placu Jana Pawła II w Brzezinach. Pamiątkowe medale otrzymali marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, Sekretarz Stanu w MinisterstwieKultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski oraz wicewojewoda łódzki Paweł Bejda.

 

Zabytek Zadbany jest corocznym konkursem ogłaszanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Od 2011 roku podmiotem realizującym procedurę konkursową jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a konkurs skierowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę "substancji zabytkowej" podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków.Organizatorem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz ze Starostwem Łowickim i Miastem Łowicz, a honorowy patronat objął Piotr Żuchowski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków, Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Ordynariusz Diecezji Łowickiej ks. bp. Andrzej Franciszek Dziuba.Galę uświetnił koncert zespołu Ars Nova wraz z chórem „Cantilena” Klasztoru Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu pod dyr. s. Aliny Kulig.



WSTECZ

Brzeziny - 13 tysięczne dziś miasto, położone na wschód od Łodzi na obszarze wzniesień Łódzkich w dolinie rzeki Mrożycy posiada bogatą historię. Ze skromnej osady wiejskiej w XIII wieku przekształciło się w znaczący ośrodek miejski...

Więcej