Wiadomości

Cmentarze żydowskie na fotografii

calendar 10-04-2013
Cmentarze żydowskie na fotografii

9 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Brzezinach odbył się wernisaż wystawy „ŚCIEŻKI PAMIĘCI - POZOSTAŁY TYLKO KAMIENIE - cmentarze żydowskie województwa łódzkiego”. W otwarciu uczestniczył współautor fotografii Andrzej Białkowski – pracownik Ośrodka Regionalnego Łódzkiego Domu Kultury.


- „Ścieżki pamięci - pozostały tylko kamienie” to już druga wystawa Andrzeja Białkowskiego i Piotra Wypycha w brzezińskim muzeum – mówił na wstępie wernisażu dyrektor Paweł Zybała. Rok temu prezentowana była bowiem podobna ekspozycja przedstawiająca cmentarze ewangelickie.
- Tworzymy wspólny cykl dotyczący wielokulturowego obrazu województwa łódzkiego – wyjaśniał Andrzej Białkowski.
- Społeczność żydowska stanowiła do 1939 roku najliczniejszą mniejszość narodową, natomiast to co zostało 70 lat po Holokauście, próbujemy ukazać poprzez tą wystawę – wskazywał pracownik ŁDK.

 

Swoimi wspomnieniami z tamtych dni dzielił się, z obecnymi na otwarciu, brzezinianin Jan Bryksa. Mówił on o tragicznych losach społeczności żydowskiej i historii macew z brzezińskiego cmentarza, ale także nawiązywał do stosunków polsko-żydowskich w tamtym okresie. Podsumowaniem dyskusji był głos księdza dziekana Bogumiła Walczaka, który wskazywał na potrzebę człowieczeństwa bez względu na narodowość i wyznanie.

 

Wystawa „Ścieżki pamięci - pozostały tylko kamienie”  składa się z 30 wielkoformatowych fotografii. Jej uzupełnieniem przygotowanym przez Muzeum Regionalne  są portrety członków społeczności żydowskiej znalezione w kamienicy przy ulicy Lasockich oraz przedmioty kultu religijnego m.in. oryginalny fragment tory z brzezińskiej synagogi. Wystawę uzupełniają też macewy, które zostały użyte przez Niemców do osłony kanału na wodę w pobliskiej Dąbrówce Dużej. Ekspozycję będzie można oglądać do 15 maja.



WSTECZ

Brzeziny - 13 tysięczne dziś miasto, położone na wschód od Łodzi na obszarze wzniesień Łódzkich w dolinie rzeki Mrożycy posiada bogatą historię. Ze skromnej osady wiejskiej w XIII wieku przekształciło się w znaczący ośrodek miejski...

Więcej