Wiadomości
Nowe zasady segregacji odpadów

Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło, żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji oraz popiół do pojemnika czarnego (lub odpowiednio oznakowanego). Segregację ułatwić może pobranie broszury z nowymi zasadami --> broszura
Gdzie wyrzucić konkretny odpad?
Papier – pojemnik/worek niebieski
Wrzucamy:
opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą), katalogi, ulotki, prospekty, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papier pakowy, torby i worki papierowe.
Nie wrzucamy:
ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego i powleczonego folią,
papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet, pieluch jednorazowych i podpasek, zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych, ubrań.
Szkło – pojemnik/worek zielony
Wrzucamy:
Butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych), szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).
Nie wrzucamy:
ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów, szkła okularowego, szkła żaroodpornego, zniczy z zawartością wosku, żarówek i świetlówek, reflektorów, opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych, luster, szyb okiennych i zbrojonych, monitorów i lamp telewizyjnych, termometrów i strzykawek.
Metale i tworzywa sztuczne – pojemnik/worek żółty
Wrzucamy:
odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp., plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie,
aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików, zabawki (zabawki z tworzywa sztucznego, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).
Nie wrzucamy:
butelek i pojemników z zawartością, opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, puszek i pojemników po farbach i lakierach, zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.
Odpady ulegające biodegradacji – pojemnik/worek brązowy
Wrzucamy:
odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.), gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew, resztki jedzenia.
Nie wrzucamy:
kości zwierząt, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, ziemi i kamieni, innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).
Popiół- pojemnik czarny/ lub oznakowany
Wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, wyrzucamy do pojemnika z odpadami zmieszanymi.
Uwaga na odpady niebezpieczne!
Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Te odpady można oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), który mieści się w Brzezinach przy ul. Łódzkiej 35.
Zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami należy najpierw zapobiegać ich powstawaniu, a te już wytworzone ponownie wykorzystywać lub poddać recyklingowi. Składowanie odpadów jest najgorszą metodą ich zagospodarowania.
Miasto Brzeziny jako podmiot odpowiedzialny za organizację i funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami wyłoniło w drodze przetargu na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych w okresie od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku firmę- GLOBALeko Przemysław Kozłowski, 95-060 Brzeziny, ul. Składowa 3. Zadaniem firmy jest dostarczanie worków w odpowiednich kolorach na odpady komunalne oraz oznaczenie pojemników zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Brzeziny (Uchwała Nr XLIII/302/2017 Rady Miasta Brzeziny z dnia 31 sierpnia 2017 r. ).
Od dnia 1 stycznia 2018 roku zacznie obowiązywać również nowy harmonogram odbioru odpadów komunalnych, który dostępny jest poniżej.
Zapraszamy do odwiedzenia dedykowanego serwisu internetowego Ministerstwa Środowiska gdzie opublikowano dodatkowe informację i materiały do zapoznania:
http://naszesmieci.mos.gov.pl
http://naszesmieci.mos.gov.pl/wspolny-system-segregacji
WSTECZ