Wiadomości
Odkrycie legendarnego tunelu

Niezwykłego odkrycia w podziemiach brzezińskiej fary dokonał zespół archeologów pod kierunkiem Błażeja Muzolfa z Zespołu Badań Konserwatorskich z Lutomierska. Potwierdziła się hipoteza o istnieniu legendarnego tunelu łączącego kościół p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża z klasztorem zlokalizowanym niegdyś po drugiej stronie dzisiejszej ulicy Kościuszki. Badacze nie wykluczają, że jeden z korytarzy może prowadzić do dawnego zamku Lasockich.
Tunel wychodzi z podziemi kaplicy Lasockich i biegnie w kierunku południowym (stawu). Na razie prace konserwatorskie i restauratorskie obejmują pierwszych kilkanaście metrów podziemnego korytarza, z którego usunięto namulisko (ziemię, która dostała się przez zarwaną część tunelu). „W przyszłości odkryty fragment tunelu zostanie zabezpieczony poprzez podmurowanie i kamienne uzupełnienie oraz cegły, a także wymianę zmurszałych fug pomiędzy cegłami i kamieniami. Wcześniej jednak tunel należy osuszyć, gdyż panuje w nim duża wilgotność, o czym świadczy skraplająca się na ścianach i suficie woda” – mówi Mirosław Kosielski z krakowskiej Pracowni Konserwatorskiej Piotra Białko, której pracownicy biorą udział w pracach wykopaliskowych.
Fundamenty i ściany tunelu wykonane są z kamieni granitowych uzupełnionych cegłą, zaś sklepienie kolebkowe wykonano z cegły. Kamienna podłoga tunelu obniża się w kierunku południowym.
Wysokość korytarza to ok. 1,8 metra a jego szerokość ok. 1,2 metra,
