Wiadomości
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się 28 lutego w Muzeum Regionalnym w Brzezinach projekcją filmów dokumentalnych.
Między projekcjami głos zabrała Grażyna Korybut, córka jednego z żołnierzy wyklętych. Zenon Korybut od 1943 roku był w Armii Krajowej okręgu wileńskiego, w V brygadzie śmierci majora Łupaszki.
„Ojciec wspominał ten okres z wielką dumą, ale rzadko, prawdopodobnie aby chronić rodzinę. Został aresztowany 26 czerwca 1946 r. Skazano go na podwójną karę śmierci i utratę praw publicznych na zawsze. W więzieniach przesiedział 8 lat i 2 miesiące – we Wronkach, Potulicach, Rawiczu, gdzie cierpiał głód, zimno, poniewierkę, a w czasie śledztw był potwornie torturowany. Do Brzezin przyjechał z przyjacielem z więzienia Jerzym Słabniewiczem” – wspomina Grażyna Korybut.
Po projekcji filmowej odbyło się ognisko patriotyczne, przy którym można było podyskutować na temat obejrzanych filmów.
1 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się od zbiórki uczestników na skwerze przy skrzyżowaniu ulic 1-go Maja i Kościuszki. Przy głazie upamiętniającym brzezińskich żołnierzy i policjantów zamordowanych przez sowietów w czasie II wojny światowej uczestnicy obchodów zapalili symboliczne znicze. Następnie przeszli do siedziby dawnego Urzędu Bezpieczeństwa. Podczas Marszu Żołnierzy Wyklętych uczestnicy, niosąc transparenty i zdjęcia bohaterów, wznosili hasła i okrzyki zgromadzeni przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pod tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy AK złożyli kwiaty i zapalili znicze. Honorową wartę przy pomniku zaciągnęli przedstawiciele JS 1201 Związku Strzeleckiego Strzelec.
Ostatnim elementem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, koncelebrowana w kościele parafialnym pw. św. Franciszka z Asyżu



