Wiadomości

VI Ogólnopolski Konkurs Poezji Lirycznej im. Andrzeja Babaryko

calendar 25-11-2014
VI Ogólnopolski Konkurs Poezji Lirycznej im. Andrzeja Babaryko

Finał Konkursu "Świat niedopowiedziany", podczas którego nagrodzone zostały wiersze autorów z kraju i zagranicy nawiązujące do twórczości brzezińskiego poety odbył się 21 listopada br. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Brzezinach.


Konkurs upamiętniający twórczość poetycką A. Babaryko już od kilku lat organizowany jest w ramach łódzkiego festiwalu Puls Literatury przez Muzeum Regionalne w Brzezinach wspólnie z łódzkim oddziałem Stowarzyszenia Pisarzy i Dom Literatury w Łodzi.
Tegorocznej edycji towarzyszyło motto zaczerpnięte z liryku A. Babaryko „Trzy litery za trzema kropkami” z tomu "Sen konieczny":
Zapraszam, a nie raz jeden
zapraszam, a przed pianiem kura
na piaskownice, gdzie się urodziłem…


Jak zaznaczył dyrektor brzezińskiego muzeum Paweł Zybała w związku z trwającym jubileuszem 650 - lecia potwierdzenia nadania praw miejskich dla Brzezin z twórczości A. Babaryko wybrano fragment najbardziej oddający klimat lat dziecięcych, związany z rodzinnymi stronami.
Oprócz laureatów Konkursu w części finałowej wzięli udział przedstawiciele władz miasta: burmistrz Marcin Pluta – sprawujący Honorowy Patronat nad Konkursem Poezji Lirycznej, zastępca burmistrza Roman Sasin, rodzina i znajomi poety oraz dyrektorzy brzezińskich szkół.


Nadesłane prace konkursowe składające się z trzech krótkich utworów lirycznych zostały ocenione przez jury w składzie: Przemysław Owczarek (przewodniczący) – poetę, redaktor naczelny Kwartalnika Artystyczno-Literackiego "Arterie" , Zdzisław Jaskuła - autor adaptacji i piosenek teatralnych, Andrzej Strąk - poeta, prezes Łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Paweł Zybała. Zgodnie z regulaminem konkursu oceniane utwory miały nawiązywać do hasła – „Świat niedopowiedziany” oraz motta konkursu.

Podczas VI Finału Konkursu Lirycznego im. A. Babaryko nagrodzeni zostali:
I miejsce:
Ida Sieciechowicz z Madrytu, „Experimental Big Band”;
II miejsce ex aequo:
Karol Graczyk z Torunia, godło „Drapak
Weronika Zimnoch z Markowszczyzny, godło „neil”;
III miejsce:
Paweł Podlipniak z Radomia, godło „la paloma blanca”;
Adam Bolesław Wierzbicki z Dłużek, godło „Tańczący karabin
Wyróżnienie dla: Doroty Nowak z Nowego Tomyśla, godło „Olduś 17”;
Laureaci oprócz nagród pieniężnych (o łącznej puli 3000 zł) otrzymali kwartalniki literackie Artelier, okolicznościową grę 1914. Bitwa Łódzka oraz pamiątkowe monety wybite z okazji jubileuszu 650 - lecia Brzezin.


W czasie Finału ogłoszono również wyniki dyktanda "Puls Języka", przygotowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury. Zgodnie z werdyktem Macieja Roberta - krytyka literackiego z Domu Literatury w Łodzi, w finałowym dyktandzie 28 listopada podczas Salonu Ciekawej Książki w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi udział wezmą: Ilona Chełmińska i Monika Urbańska.
Gościom spotkania swój autorski odczyt zaprezentował Przemysław Owczarek. Poeta przybliżył fragmenty prozy poetyckiej poświęconej zmianom, jakie dokonywały się w zaniedbanym niegdyś mieście Łodzi.

Na zakończenie konkursu odbył się konkurs zespołu "Agnellus", wykonującego utwory poetów m. in. J. Tuwima i B. Leśmiana przy akompaniamencie muzyki rockowej i jazzowej.

 

 



WSTECZ

Brzeziny - 13 tysięczne dziś miasto, położone na wschód od Łodzi na obszarze wzniesień Łódzkich w dolinie rzeki Mrożycy posiada bogatą historię. Ze skromnej osady wiejskiej w XIII wieku przekształciło się w znaczący ośrodek miejski...

Więcej