Wiadomości

Wystawa w Muzeum

calendar 27-05-2014
Wystawa w Muzeum

Wystawa pn. "Brzeziny 2014 miasto zagione - miasto odkryte" została zaprezentowana 26 maja br. o godz. 13.00 w Muzeum Regionalnym w Brzezinach.

Spotkanie zostało zorganizowane przez brzezińskie muzeum oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. 

 

Podczas otwarcia ekspozycji obecni byli m. in.: Rektor Uniwersytetu Łódzkiego Włodzimierz Nykiel, który objął honorowy patronat nad wystawą; burmistrz Brzezin Marcin Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzezinach Paweł Zybała oraz dr Lubomira Tyszler z Instytutu Archeolgii UŁ, która opracowała scenariusz wystawy. 

 

Ekspozycja składa się ze znalezisk archeologicznych, strojów sprzed kilkuset lat oraz wybranych elementów zabytkowych znajdujących się na terenie Brzezin. 

 

Otwarciu wystawy asystowali studenci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy wcielili się w rolę historycznych brzezinian, prezentując stroje i codzienne życie w osadzie sprzed wieków.

Ekspozycja prezentuje wybrane zagadnienia z dziejów Brzezin i szeroko pojętego regionu w czasach starożytnych i historycznych z zakresu osadnictwa, wojskowości, kontaktów kulturowych i handlowych oraz architektury, urbanistyki, infrastruktury, kultury i rzemiosła. Na wystawie prezentowane są zabytki rzymskie, zabytki kultury przeworskiej, m.in: elementy stroju, klucze do skrzyneczek, nożyki, elementy uzbrojenia i inne wyposażenie wojowników, naczynia pochodzące z importu, wytwarzane w prowincjach rzymskich, określane jako terra sigillata (rzymska wykwintna zastawa stołowa dostarczana na obszary Barbaricum). Po raz pierwszy prezentowane są XVII-wieczne dzieła sztuki sakralnej z kościoła pw. Podwyższenia św. Krzyża w Brzezinach, m.in. unikatowa monstrancja z początku XVII w. z herbem miasta i rodu Lasockich, o której Tygodnik Ilustrowany z 1860 roku na pierwszej stronie pisał jako o wyjątkowym zabytku sakralnym, naczynia liturgiczne, a także rzeźba św. Mikołaja z początku XVI wieku.

Na wystawie zobaczyć można także rekonstrukcje strojów rzymskich z okresu wczesnego cesarstwa (I w. n.e.), wojownika barbarzyńskiego z obszaru kultury przeworskiej (II/III w. n.e.) oraz mieszczki (XVI w.) przygotowane przez artystkę plastyczkę Alicję Tyszler i studenta UŁ Wojciecha Rutkowskiego. Są także zabytki pozyskane dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym na terenie „Krakówka", jak kafle piecowe, ceramika użytkowa, przedmioty żelazne oraz monety. Uzupełnieniem wystawy była premiera prezentacji multimedialnej rekonstrukcji spalonej w 1939 roku synagogi żydowskiej w Brzezinach. Po obejrzeniu wstawy uczestnicy zaproszeni zostali na poczęstunek złożony z chleba wypieczonego w muzealnym piecu, świeżego domowego masła oraz tegorocznego miodu.

 

 



WSTECZ

Brzeziny - 13 tysięczne dziś miasto, położone na wschód od Łodzi na obszarze wzniesień Łódzkich w dolinie rzeki Mrożycy posiada bogatą historię. Ze skromnej osady wiejskiej w XIII wieku przekształciło się w znaczący ośrodek miejski...

Więcej