Wiadomości
POSIEDZENIE ZARZĄDU ZWIĄZKU MIAST POLSKICH

POSIEDZENIE ZARZĄDU ZWIĄZKU MIAST POLSKICH
odbyło się 15 listopada (piątek) od godz. 15.00,
w Urzędzie Miasta w Brzezinach, ul. Sienkiewicza 16.
Spotkanie otworzył burmistrz Brzezin Marcin Pluta.
Podczas posiedzenia Zarządu Związku Miast Polskich, który spotyka się raz w miesiącu w różnych miastach członkowskich, są opiniowane projekty aktów prawnych (ustaw i rozporządzeń), założeń i koncepcji dotyczących miast.
Prezydenci, burmistrzowie oraz przewodniczący RM zasiadający w Zarządzie ZMP zaopiniowali w Brzezinach m.in. projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym (rządowa propozycja usprawnia i uelastycznia funkcjonowanie oraz organizowanie zadań, które samorządy terytorialne świadczą obywatelom, m.in. ułatwia współpracę między JST, zachęca do łączenia się gminy i powiaty, wprowadza regulacje dotyczące centrum usług wspólnych, związków gminno-powiatowych), o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (transponujący do polskiego prawa dyrektywę PE w sprawie praw pacjenta do transgraniczej opieki zdrowotnej), o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (Twój Ruch proponuje ograniczenie do dwóch kadencji sprawowanie funkcji posła, senatora, wójta czy burmistrza), o zmianie ustawy o cmentarzach oraz chowaniu zmarłych (SLD chce wprowadzenia szerszego zakresu form uczczenia pamięci zmarłych dla osób o różnym wyznaniu), o zmianie ustawy Kodeks Cywilny (rządowa propozycja dotycząca wprowadzenia ograniczonego prawa do zabudowy na cudzych gruntach) oraz rozporządzenie MEN w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla JST.
Członkowie Zarządu omówili również rządowe projekty założeń ustaw dotyczących ochrony zdrowia w kwestiach praw pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta oraz systemu informacji.
INFORMACJA O ZWIĄZKU MIAST POLSKICH
Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy dużych i małych miast, wspiera samorządność lokalną i decentralizację, dąży do lepszego rozwoju miast polskich. Zadania te realizuje poprzez lobbing legislacyjny, wsparcie eksperckie, wymianę doświadczeń, promocję miast, współpracę zagraniczną oraz działalność informacyjną i wydawniczą.
Związek Miast Polskich istnieje od 1917 roku i już w okresie międzywojennym mógł poszczycić się wieloma osiągnięciami. Po II wojnie światowej działalność ZMP została uniemożliwiona. Zaraz po pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.) pojawiła się inicjatywa odtworzenia Związku. W ciągu kilku miesięcy rady blisko 60 miast podjęły uchwały o przystąpieniu do Związku i w styczniu 1991 roku odbył się w Poznaniu – statutowej siedzibie Związku – jego Kongres Restytucyjny. Obecnie do Związku należą 304 miasta. Mieszka w nich około 73% miejskiej ludności kraju.
Przygotowane przez Zarząd czy komisje problemowe ZMP stanowiska i projekty zmian ustaw dotyczących samorządu są przedstawiane Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i jej zespołom roboczym, komisjom Sejmu i Senatu oraz odpowiednim ministerstwom. Związek wspiera miasta, które występują do Trybunału Konstytucyjnego w sprawach niekorzystnych dla nich rozwiązań prawnych. Zwraca się także do Prezydenta RP o niepodpisywanie ustaw.
ZMP zapewnia wsparcie eksperckie dla miast. Zamawia ekspertyzy prawne, prowadzi badania ankietowe i monitoruje usługi publiczne za pośrednictwem Systemu Analiz Samorządowych (SAS). SAS to baza danych statystycznych (500 wskaźników dla wszystkich miast w Polsce) pozyskiwanych bezpośrednio z miast oraz z różnych źródeł statystyki publicznej dotyczących ważnych sektorów działalności samorządów miejskich. To jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce (i drugie w Europie, po norweskiej KOSTRZE), które w tak szerokim zakresie wspomaga władze miast w bieżącym i strategicznym zarządzaniu. SAS jest dostępny pod - www.sas.zmp.poznan.pl.
Wymiana doświadczeń obejmuje prezentowanie i popularyzację dobrych praktyk z miast oraz przygotowanie konferencji tematycznych, seminariów i warsztatów. Promocji ciekawych rozwiązań służą liczne projekty realizowane z udziałem środków zewnętrznych - Banku Światowego, Unii Europejskiej, EOG, np. Lider Zarządzania w samorządzie lokalnym, Polska w UE - lepsza jakość życia w miastach, Fundusze strukturalne w miastach - dobre praktyki, Budowanie potencjału instytucjonalnego jednostek samorządu do lepszego dostarczania usług publicznych. Obecnie jest wdrażany m.in. projekt doradczy finansowany z EOG „Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego” o całkowitej wartości 2 535 111 euro, którego celem jest pomoc w utworzeniu lokalnych partnerstw, a następnie wsparcie w przygotowaniu przez nie wniosków do Ministerstwie Rozwoju Regionalnego o dotację na opracowanie międzysektorowej strategii czy programów operacyjnych dla swoich obszarów funkcjonalnych. Wdrażamy też wspólnie z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych projekt „Dialog społeczny w sektorze samorządowym i przedsiębiorstwach” finansowany z funduszy norweskich.
ZMP organizuje też, odpowiadając na potrzeby swoich członków, wspólną powierzchnię wystawienniczą dla miast na targach polskich i zagranicznych.
Związek reprezentuje interesy miast członkowskich w organizacjach europejskich skupiających samorządy, takich jak Rada Gmin i Regionów Europy (CEMR), Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych CLRAE czy Komitet Regionów.
Brzeziny uchwałę o przystąpieniu do ZMP podjęły 29 stycznia 2009 roku. Z województwa łódzkiego do Związku należy 20 miast (wraz z Brzezinami): Aleksandrów Łódzki, Bełchatów, Głowno, Konstantynów Łódzki, Kutno, Łowicz, Łódź, Ozorków, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Rawa Mazowiecka, Sieradz, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Uniejów, Wieruszów, Zduńska Wola, Zelów, Zgierz.


