Wiadomości

Uroczysta Sesja Rady Miasta Brzeziny

calendar 23-09-2013
Uroczysta Sesja Rady Miasta Brzeziny

23 września o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Brzeziny odbyła się uroczystość, w czasie której poświęcono i przekazano sztandar Miasta Brzeziny oraz wręczono atrybuty Honorowego Obywatela Miasta Brzeziny Pani Teresie Szymczak.

Uroczystą sesję Rady Miasta Brzeziny poprzedziło wciągnięcie flagi państwowej na maszt przed siedzibą Urzędu Miasta przy ul. Sienkiewicza 16.

 

Po złożeniu meldunku przez dowódcę J.W. Strzelec 1202 Damiana Nockowskiego przewodniczącemu Rady Miasta Zbigniewowi Bączyńskiemu i burmistrzowi Brzezin Marcinowi Plucie,  orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej odegrała hymn państwowy. W uroczystym podniesieniu flagi uczestniczyły poczty sztandarowe Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych, brzezińskich szkół, Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach oraz Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Brzezinach. Honorową wartę zaciągnęli harcerze z Komendy Hufca ZHP w Brzezinach, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach.

 

Uroczysta sesja składała się dwóch części – w pierwszej nastąpiło przekazanie sztandaru, w drugiej wręczenie Teresie Szymczak insygniów Honorowej Obywatelki Miasta Brzeziny.

 „Dzisiejsze wydarzenie jest zwieńczeniem naszych starań o ustanowienie sztandaru miasta, pod którym się jednoczymy, co jest wyrazem naszej wspólnoty. Po kilku miesiącach przygotowań, przy udziale zespołu roboczego w składzie: prof. Marek Adamczewski, Tadeusz Barucki, Zbigniew Bączyński, Grażyna Dziedzic, Grzegorz Kędzia, Krzysztof Kotynia, Zbigniew Pakuła, Roman Sasin, udało się wypracować projekty sztandarów i poddać je ocenie i konsultacji całej Rady Miasta. Na uroczystej XXXVI sesji Rada jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie nadanie sztandaru miasta Brzeziny oraz zasad jego używania. Przyjęcie sztandaru poprzedzone było obligatoryjną, niełatwą do przeprowadzenia procedurą zaopiniowania projektu sztandaru przez Ministra Administracji i Cyfryzacji, po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej. Wobec braku jakichkolwiek zastrzeżeń formalno-prawnych uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego i weszła w życie 23 lipca 2013 r.” – mówił przewodniczący Rady Zbigniew Bączyński.


Przybicia gwoździa honorowego z napisem „Rada Miasta Brzeziny” dokonał Tadeusz Barucki, przedstawiciel rady, radny miejski nieprzerwanie od pięciu kadencji. Następnie ksiądz proboszcz Bogumił Walczak  z ks. proboszczem Markiem Balcerakiem, poświęcili sztandar.

Wiceprzewodnicząca Zofia Krawczyk odczytała treść uchwały w sprawie ustanowienia sztandaru miasta Brzeziny oraz zasad jego używania. Przewodniczący Rady Zbigniew Bączyński przekazał sztandar burmistrzowi miasta ze słowami: „W imieniu Rady Miasta przekazuję panu ten sztandar. Niech go pan czci i chroni”. Burmistrz Marcin Pluta po ucałowaniu sztandaru  powiedział: „Będę go czcił ku chwale naszej małej ojczyzny”, po czym dokonał prezentacji sztandaru.

Zwieńczeniem pierwszej części uroczystej sesji był występ tenora Janusza Nowańskiego. Patriotyczny koncert artysta rozpoczął od odśpiewania „Roty”, a zakończył hejnałem Brzezin.

 

„Wiemy, że Brzeziny słyną z akcji, które pozwoliły przywrócić powiat brzeziński, zasługa w tym naszej nowej honorowej obywatelki, ale także innych, którzy mieli bardzo duży w tym udział. Gdyby nie tacy społecznicy, gdyby nie wielkie serca naszych honorowych obywateli, nie znaleźlibyśmy się dziś w miejscu, w którym jesteśmy, a miasto nie miałoby takiej rangi. Przekazywany dzisiaj sztandar, jako czwarte najważniejsze insygnium miasta, jest tych słów potwierdzeniem. Dziękuję honorowym obywatelom za to, że zawsze możemy na nich liczyć, a innym społecznościom życzę, aby taką historię, jak nasza, mogły sobie wypracować” – mówił w przemówieniu burmistrz Marcin Pluta.


„To wielki dzień w życiu społeczności miasta Brzeziny, ale także całego powiatu. Gratuluję mieszkańcom miasta, że mogą się od tej chwili gromadzić pod tym sztandarem, bo sztandar to duma, to honor, to także miejsce zjednoczenia wszystkich mieszkańców wokół wspólnej idei. Bądźcie dumni, szanujcie sztandar” – mówił starosta brzeziński Edmund Kotecki.


„Jako mieszkaniec Brzezin jestem dumny, że mamy swój własny sztandar, który jest symbolem trwałości i niezniszczalności. Jednoczmy się wokół sztandaru Brzezin, wokół wspólnych celów, tak abyśmy mieli poczucie na co dzień, że tworzymy dobro, że o nie dbamy dla dnia dzisiejszego i dla naszej przyszłości” – powiedział  wicestarosta Zbigniew Lechański.


Po odczytaniu treści wniosku o nadanie tytułu Honorowej Obywatelki Miasta Brzeziny przez wiceprzewodniczącą Rady Zofię Krawczyk, na mocy uchwały Rady Miasta Brzeziny z dnia 29 sierpnia 2013 r. w sprawie nadania tytułu Honorowej Obywatelki Miasta Brzeziny przedstawionej przez przewodniczącego Rady Zbigniewa Bączyńskiego, burmistrz Marcin Pluta wspólnie z zastępcą Romanem Sasinem wręczyli Honorowej Obywatelce Miasta Brzeziny atrybuty – akt nadania oraz statuetkę.

 

 „Dziękuję przewodniczącemu Rady, radnym i wszystkim mieszkańcom miasta i powiatu brzezińskiego. Stowarzyszenie nie otrzymuje żadnej dotacji, pomagają nam ludzie, ludzie, którzy mogą pomóc, a trzeba pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Jako małe dziecko zapamiętałam słowa ojca, który wrócił z Oświęcimia – córko pamiętaj, skórką chleba trzeba się dzielić z każdym. Dziękuję wszystkim z całego serca” – powiedziała Teresa Szymczak, odbierając statuetkę Honorowej Obywatelki Miasta Brzeziny. 

„Jestem przeszczęśliwy i dumny. Dziękuję, że przywołałaś naszego dziadka i twojego ojca, który doczekał, że jego córka i wnuczek są honorowymi obywatelami Brzezin” – powiedział Zbigniew Zamachowski, składając swojej cioci – Teresie Szymczak gratulacje.

 

Po wręczeniu tytułu Honorowej Obywatelce Miasta Brzeziny wszyscy obecnie na sesji odśpiewali „Sto lat”. Zwieńczeniem uroczystej sesji był występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Brzezinach, pod opieką dyrektor Joanny Paprockiej, którzy zaprezentowali repertuar składający się z rozrywkowych utworów instrumentalnych i wokalnych.

A. J.

G. K.

(więcej w 35 numerze Tygodnika BIS)



WSTECZ

Brzeziny - 13 tysięczne dziś miasto, położone na wschód od Łodzi na obszarze wzniesień Łódzkich w dolinie rzeki Mrożycy posiada bogatą historię. Ze skromnej osady wiejskiej w XIII wieku przekształciło się w znaczący ośrodek miejski...

Więcej